Ploché břicho jen sen mnoha žen. Jak se vypořádat s nevzhlednými tukovými polštáři, které přetékají oblíbené bokové džíny?
Klíčem je celkové zhubnutí
Přečetla jste si, že určitě existuje zázračná dieta, která vám pomůže zatočit s nenáviděnou „břišní“ pneumatikou?
Tak ničemu podobnému určitě nevěřte. Zhubnout břicho není úplně snadné a bezesporu patří tato část těla k problematickým partiím, kde jsou nadbytečná kila vidět. Poradit si s nimi proto musíte celkově. To znamená snížit příjem kalorií.
Což pochopitelně neznamená ani drastickou hladovku nebo snad zázračnou dietu. V krajním případě si můžete podobnými experimenty i značně ublížit. Minimálně si „koledujete“ o zpomalení metabolismu a následný jojo efekt.
Prvním krokem k plochému břichu je úprava životosprávy. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek sacharidů, bílkovin, ale také tuků. Konzumujte především dostatek zeleniny a omezte jídla mastná, smažená a sladké.
Životosprávu je nutno upravit i proto, že problém s nafouknutým břichem vůbec nemusí souviset s tím, že se v této partii hromadí nenáviděný tuk. Příčinou může být také nadýmání. Úprava jídelníčku vám proto jednoznačně všestranně prospěje.
Co cvičit na ploché břicho
Za jeden z nejúčinnějších cviků vhodných pro posilování středu těla můžeme určitě považovat tzv. prkno.
Zásadní výhodou tohoto cviku je především to, že je technicky jednoduchý na provedení. Když se vykonává správně a pravidelně, tak vám přinese i žádoucí výsledky. Vhodné je toto cvičení pro začátečníky, pokročilí cvičící si navíc mohou tento cvik variovat a zvyšovat si tak náročnost celé sestavy.
Užitečné vám mohou dále být například i šikmé zkracovačky, které napomáhají k aktivaci šikmých břišních svalů. Na pomoc si můžete vzít i cvičební pomůcky jako například gymnastický míč.
Přečtěte si také: Kurz Orientálním břišním tancem ke zdraví a spokojenosti
Jak často na ploché břicho cvičit
Vhodné je cvičit zhruba 2x až 3x za týden. Kromě cviků na břicho je vhodné nezapomínat i na další cvičení, které posílí i ostatní svalové skupiny.
Při této frekvenci byste první výsledky měli vidět zhruba za 2 až 3 měsíce. Cvičit můžete samozřejmě i častěji, pokud to zvládnete. Pak se úspěchy projeví dříve, první známky hubnutí budou patrny už za 6 týdnů.
Pekáč buchet nebo ne?
Nadchla jste se pro cvičení a teď si toužíte cviky vypracovat poctivý břišní „pekáč“? Nutriční odborníci se shodují, že z hlediska zdravotního je takzvaný sixpack k ničemu. Proč?
Charakteristický tvar zaručuje především přímý břišní sval. Ten je vidět. Z hlediska zdravotního přínosu však tento sval nemá přílišný smysl. Záleží hlavně na tom, v jakém stavu jsou hluboké břišní a zádové svaly a svaly pánevního dna. Ty jsou součástí tzv. středu těla neboli core.
Tzv. hluboký stabilizační systém má významný vliv na celkové zdraví. Pokud jej nemáte v dobré kondici, podepíše se to na vás a můžete trpět například bolestmi zad. Což je poměrně pravděpodobný scénář, protože tyto svaly paradoxně v běžném životě nemáme příliš šanci zapojit.
Jde-li vám tak zejména o estetiku, zřejmě vám bude vyrýsované břicho stačit. Chcete-li brát cvičení především z hlediska přínosu pro fyzickou kondici a zdraví, rozhodně se vám vyplatí se zaměřit na celkové posilování jednotlivých svalových skupin.
U žen jsou tyto problémy navíc ještě specifičtější. Oslabením hluboko uloženého svalstva jim hrozí močová inkontinence nebo změna v poloze dělohy. Cvičit se vám proto rozhodně vyplatí nejen proto, aby vám lépe seděly vaše oblíbené džíny.