Publikováno

Jak se zbavit břicha po porodu

Ploché břicho po porodu

Během těhotenství se každá maminka těší z velkého bříška. Jakmile ale přijde miminko na svět, začne rychle přemýšlet, jak se břicha zbavit, protože v této době už rozhodně není estetickým doplňkem, ale spíše nepříjemnou překážkou, která při pohledu do zrcadla brzdí sebevědomí. Břicho po porodu navíc může být zdrojem bolestí zad či příčinou inkontinence. Podívejte se, jak s velkým a vytahaným břichem bojovat.

Jak zhubnout břicho po porodu? Začněte lehkým pohybem a zdravým jídelníčkem

Břišní svaly musely během těhotenství tlakem rostoucí dělohy výrazně povolit a nemůžete se teď divit, že jsou ochablé. Hned po návratu z porodnice můžete začít dodržovat zdravý a vyvážený jídelníček a podnikat procházky s kočárkem. Oboje vám pomůže se shozením nadbytečných kilogramů, což se projeví i na vašem bříšku.

Zázraky na počkání však nečekejte. Vytahané břicho po porodu se postupně stahuje spolu se zavinováním dělohy, která se vrací do původního stavu. Tento proces trvá až osm týdnů. Ne nadarmo se říká, že ještě během šestinedělí by se každá maminka měla šetřit.

Na posilování břišních svalů po porodu ale zbytečně nečekejte. Často nedochází pouze k roztažení jednotlivých břišních svalů, ale i k rozestoupení vazivového pruhu příčného břišního svalu na dvě části. Tento stav se označuje jako diastáze břišních svalů.

Pokud se u vás rozestup objeví, tak vám sklapovačky či sedy lehy na břišní svaly spíše uškodí, než pomohou. Posilování břicha po porodu proto konzultujte s trenérem. Vždy je zde však nějaká cesta. Obecně platí, že je nejprve důležité posílit hluboký stabilizační systém, pánevní dno a šikmé břišní svaly.

Konzultujte svůj stav i s lékařem nebo se zkušeným fyzioterapeutem

Zdravotní stav vašeho bříška po porodu určitě doporučujeme konzultovat i s lékařem nebo s fyzioterapeutem. Z jejich úst se dozvíte, zda vás diastáze trápí a co vše můžete pro své bříško udělat. Nějaký čas na cvičení musí zapomenout ženy, které rodily císařským řezem. Zde se obvykle uvádí rekonvalescence v několika měsících.

Naštěstí břicho se pomalu dostává do formy i bez vaší speciální pozornost. Obzvlášť pokud dbáte na zdravý a vyvážený jídelníček a na dostatek fyzické aktivity. U většiny maminek ani není nutná abdominoplastika, což je operace, při níž se odstraní přebytečná kůže z břicha. Tato operace by měla být až vaší poslední možností.